Certifikát NEMKO

SIRIUS dba o środowisko i jest posiadaczem certyfikatu NEMKO, który jest jednym z najbardziej prestiżowych europejskich instytutów technicznych aprobat.

Okapy przyścienne lub okapy kominowe i pochylone
>
>
Okapy przyścienne lub okapy kominowe i pochylone
Luksusowy okap kuchenny Sirius SLTC 90 biały szkło premium

Szukasz idealnego okapu kuchennego? Czy zdecydowałeś się umieścić strefę gotowania w kuchni przy ścianie, a nie na środku wyspy? Tęsknisz za wyciągem, który byłby jednocześnie ważnym elementem wystroju i dominantą kuchni i który przykuwa uwagę już na pierwszy rzut oka? Jesteś tutaj. Okap kominowy to idealny wybór dla Ciebie.

Co to jest okap kominowy? Większość ludzi uważa, że ​​jest to okap, który ma wylot do komina (okap). Ale nie zawsze tak jest. Istnieją zarówno okapy wyciągowe, jak i okapy z filtrem węglowym, czyli okapy wyciągowe (okapy kuchenne). Rzadziej ten typ okapu jest również określany jako „okap przyścienny”, co dokładniej opisuje lokalizację i typ okapu.

Okap kominowy jest przeważnie dominującą częścią wnętrza kuchni, dlatego warto poświęcić niezbędny czas i dbać o jego dobór. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę całościowe rozwiązanie projektowe wnętrza, skuteczność wyciągu okapu, jego cenę, hałas, materiał, funkcjonalność i wreszcie konserwację samego okapu. Wszystkie te czynniki odgrywają rolę i należy je dokładnie rozważyć przy wyborze okapu kominowego, ale także innego rodzaju okapu.

Na jakiej wysokości nad strefą gotowania należy zainstalować okap kominowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zawsze zależy od tego, czy okap zostanie umieszczony nad płytą gazową, czy nad indukcją lub ceramiką szklaną. Z punktu widzenia bezpieczeństwa (smary osadzone w filtrach przeciwtłuszczowych są łatwopalne), do kuchenki gazowej obowiązuje norma wg minimalnej dopuszczalnej wysokości 65 cm, ale jeśli chcemy zamontować „pochylony” (pochylony okap kominowy), zawsze należy przestrzegać zalecanej przez producenta wysokości. Różni się to dla różnych pochylonych okapów, ponieważ filtr przeciwtłuszczowy jest zwykle umieszczony wyżej niż dolna krawędź okapu. W przypadku okapów „T” (klasyczny kształt okapów kominowych nazywana też „T-Line”) jest to zawsze co najmniej 65 cm dla kuchni gazowych.

Ale nie chodzi tylko o bezpieczeństwo. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dobre odprowadzanie pary z przednich płyt. W przypadku pochyłych okapów kominowych ważne jest, aby sprawdzić, czy cała płyta jest dobrze oświetlona. Światło pochylonego okapu zawsze pada na powierzchnię do gotowania pod pewnym kątem, a im niższy okap, tym mniejszy obszar strefy gotowania będzie oświetlony. Decydując, na jakiej wysokości nad strefą gotowania umieścimy okap, ważną rolę odgrywają również właściwości fizyczne powstającej pary. Jeśli okap kominowy zostanie umieszczony zbyt nisko i jeśli zostanie również wybrana nieodpowiednia średnica okapu, opary mogą skraplać się na dnie okapu. Na kapturze zaczynają tworzyć się krople wody, co nie jest idealnym stanem. Nie jest to jednak wada okapu, ale przejaw praw fizyki, które należy wziąć pod uwagę podczas instalacji. Jeśli używasz płyty indukcyjnej lub ceramicznej, możesz ustawić okap kominowy nieco niżej niż w przypadku kuchenki gazowej, ale różnica w umiejscowieniu zdecydowanie nie jest zbyt duża. Chociaż nie ma ryzyka spalenia tłuszczów w filtrach tłuszczowych tych okapów w przypadku tego typu płyt kuchennych, powyższe czynniki zdecydowanie należy wziąć pod uwagę przy wyborze wysokości, na której okap zostanie zamontowany. W żadnym wypadku nie zalecamy przestrzegania porady, że na przykład okap kominowy „T” można łatwo umieścić na wysokości 40 cm nad strefą gotowania. Jest za nisko. Okap nigdy nie będzie działał w sposób podobny do pokrywki garnka. Niskie położenie okapu może powodować problemy, zwłaszcza jeśli wyciąganie okapu zostanie rozwiązane w nieco bardziej skomplikowany sposób.

Jaki kształt okapu Prostokątnego czy skośnego wybrać? To zależy od Twojego gustu i ogólnej koncepcji wnętrza kuchni. „Spadzisty” jest bardziej nowoczesny, nie przeszkadza w gotowaniu, a w Sirius prawie wszystkie warianty pochyłego okapu są wyposażone w górną i tylną osłonę. Dzięki temu można je podłączyć do układu wydechowego bez użycia komina, chociaż jest to zawsze część zestawu. Pochylony okap jest bardziej przejrzysty. W przypadku okapu recyrkulacyjnego ta zaleta jest nieistotna. Jednak jeśli chodzi o regularną konserwację, ukośne odsysanie ma tę zaletę, że mniej osadza się kurz i zapewnia czystszy wygląd. Górna powierzchnia pochylonego okapu jest dostatecznie wysoka – w przeciwieństwie do okapu „T”, którego powierzchnia znajduje się na wysokości oczu i również z tego powodu wymaga częstszego usuwania osiadłego pyłu. Kolejną wadą okapu „T” jest jego większa głębokość, co daje mniejszy komfort i pewne obniżenie komfortu gotowania. Z drugiej strony kształt okapu w kształcie „T” pozwala dzięki dużej powierzchni filtracji nad strefą gotowania na wyciągnięcie wytworzonej pary nawet bez dużej mocy ssania, lepiej niż równie mocny pochylony wyciąg. Dodatkowo w przeciwieństwie do okapów „skośnych” można dokupić profesjonalne filtry Labirynt o lepszej absorpcji tłuszczu, które przyspieszają przepływ powietrza i redukują hałas okapu. Jeśli jednak twój okap ma słabe wyciągi, te korzyści są nieistotne. Bez dobrego wyciągu, który jest kluczowy dla wydajności okapu, żaden typ okapu nie będzie działał dobrze.

Oprócz okapów skośnych i „kańciastych” w naszej ofercie znajdziecie Państwo również różnego rodzaju okapy płytkie z przyssawką szczelinową lub okapy ceramiczne przyścienne, które nie przeszkadzają i zapewniają odpowiednią przestrzeń i komfort podczas gotowania. Potrzebujesz porady dotyczącej wyboru okapu, który będzie pasował do Twojej kuchni? Nie wahaj się z nami skontaktować. Jesteśmy specjalistami od wyciągów z firmy z długą historią i bogatym doświadczeniem.

Wasze okapysirius.plStart typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.