Certifikát NEMKO

SIRIUS dba o środowisko i jest posiadaczem certyfikatu NEMKO, który jest jednym z najbardziej prestiżowych europejskich instytutów technicznych aprobat.

Którą rurę wydechową wybrać?
>
>
Którą rurę wydechową wybrać?
Luksusowy okap kuchenny Sirius z plytą indukcyjną S-DD20 czarny szkło premium

Na rynku dostępne są okapy, dla których wystarczająca jest średnica spalin wynosząca 120 mm. Jednak te okapy nie są bardzo mocne. Mocny okap wymaga rury wydechowej o średnicy 150 mm. Istnieją również okapy połączone z zewnętrznym silnikiem, które wymagają rur wydechowych o średnicy 200 mm.

Jeśli okap prowadzisz do okapu przez podłogę lub cokół przy szafce (w przypadku okapów wyspowych wysuwanych z szafki kuchennej) lub musisz zastosować niską rurę wydechową w suficie (w przypadku okapów wyspowych lub sufitowych), możesz również wybrać rury płaskie. Ten typ rury wydechowej ma wymiary 90 × 220 mm.

Wyciąg do okapu powinien być możliwie jak najkrótszy i mieć możliwie jak najmniej zagięć (kolan), tak aby opory przepływu powietrza były jak najmniejsze. Im dłuższy wydech i im więcej kolanek ma rura wydechowa, tym większe są straty na ssaniu, a tym samym moc okapu. Wydajność obniża także moskitiera przy wylocie rury wydechowej na elewacji domu lub mieszkania. Moskitiera zmniejsza średnicę spalin, dlatego zalecamy jej usunięcie. Gdy okap nie działa, ma zawór zwrotny. Idealnie jest, gdy powietrze przepływa płynnie przez wyciąg, więc nie jest odpowiednie stosowanie przejścia z rur okrągłych na płaskie podczas zginania. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie przejścia poza kolanem. Ważne jest również, aby kanał był gładki, aby powietrze nie rezonowało, a wyciąg był cichy. Na hałas okapu istotny wpływ ma również materiał, z którego wykonana jest rura wydechowa. Z tego punktu widzenia najgorszym wariantem jest aluminiowa rura FLEX o kształcie harmonicznym, ponieważ podczas przepływu powietrza bardzo silnie rezonuje. Do klimatyzacji zalecamy używanie gładkiej rury wydechowej z tworzywa sztucznego. W nim para przepływa płynnie, płynnie i przy minimalnym hałasie z wnętrza na zewnątrz. Do wyciągu pionowego prowadzącego na dach domu dobrze jest zastosować pułapkę kondensatu, ponieważ podczas wydechu rur z domu zmienia się powietrze, przez co skropliny mogą spływać z powrotem do okapu.
Jednak ewentualna kondensacja oparów na rurze wydechowej nie jest spowodowana złą jakością okapu, ale zwykle jest spowodowana złą jakością konstrukcji lub projektu klimatyzacji. Idealnym wariantem wyciągu jest rura dźwiękochłonna przeznaczona do klimatyzacji. Składa się z wewnętrznej warstwy aluminium z perforacją na kondensat oraz tłumiącej waty, która pochłania wibracje i hałas, a także kondensat z gotowania. Dźwiękochłonna wata pochłania kondensat, który z czasem ponownie wyparowuje. Warstwa zewnętrzna rury dźwiękochłonnej tworzy solidną powierzchnię bez perforacji, co zapewnia, że ​​przepływające w rurze powietrze nie ucieka.

Zgodnie z obowiązującą normą UE, maksymalna dopuszczalna długość rury wydechowej do okapu z silnikiem w lub na nadwoziu wynosi 5 m, przy czym każde zagięcie pod kątem prostym oznacza stratę 1 m przy średnicy spalin 150 mm. Rura może mieć maksymalnie 3 łuki (kolanka) pod kątem prostym. Jeśli nie można sprostać tym warunkom, wtedy lepiej wybrać pracę w trybie recyrkulacji. Jest to również bardziej odpowiednie przy stosowaniu mniejszej średnicy wydechu. Jeśli średnica rury wynosi 150 mm, z wyjątkiem ostatnich 200 mm. Jeśli w jednym miejscu jest zmniejszona do 120 mm, właściwości rury są takie same, jak gdyby miała ona średnicę 120 mm na całej swojej długości.

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.